Српски
Srpski
English
eXTReMe Tracker
VEČITI ŠAH
Prva - Turniri - Pretraga - Rejting - Reportaže - Jedi jedi - Link
user:  
pass:
 
  Smešni evropski kontraprimeri

Smešni evropski kontraprimeri

09.04.2011 /   Andrejić, Vladica (2170)

Колико добро су људи из Европске шаховске уније поставили критеријуме на Европском првенству најбоље се види на неким примерима које ћу овде илустровати.

04.04.2011 /   Andrejić, Vladica (2170) : Iznad ili ispod crte
05.04.2011 /   Andrejić, Vladica (2170) : Skandal evropskog prvenstva

Povodom nedavno završenog Pojedinačnog prvenstva Evrope u Eks le Benu (22.3-2.4.2011) napisali smo dve reportaže. Prva je objasnila ono što nijedan svetski vebsajt nije znao, a to je da se Jakovenko još ranije plasirao na Svetski kup, tako da je oslobodio još jedno mesto viška, konkretno za Ivaniševića. Druga reportaža ukazala je na besmislenost kriterijuma po kojoj su se ovi iz prve reportaže kvalifikovali na Svetski kup 2011.

Ovoga puta objasniću zašto žalba Evropskoj šahovskoj uniji ima smisla (očekujemo zvaničan protest velemajstora Nilsena), iako se igrači "nisu bunili" na početku turnira. Na početku ćemo prvo pročitati šta tačno piše u pravilniku turnira. U članu 8 pravilnika turnira ([ECU Tournament Rules B6.2]Ranking) stoji (u mom skromnom prevodu sa engleskog):

Redosled igrača koji na kraju turnira imaju jednak broj poena biće određen primenom sledećih dodatnih kriterijuma, i to prioritetno u sledećem redosledu: a) rejting performans, b) srednji Buholc 1, v) Buholc, g) broj pobeda. U slučaju a) najjači i najslabiji protivnik po rejtingu biće izbrisani, a najveća razlika u rejtingu između dva igrača biće 400 poena. U slučaju neigranih partija za račun a), b) i v) trenutna pravila FIDE za turnire biće primenjena.

Postavlja se pitanje kako ovaj pravilnik treba protumačiti. Realno, javljaju se dve opcije. Prva, ona koja je na kraju ispala "zvanična", po kojoj se odstranjuju kako najjači i najslabiji rejting protivnika u računu za prosek rejtinga, tako i njihovi rezultati. Druga opcija ne odstranjuje rezultate, već se rejting performans računa na osnovu ukupnog ostvarenog procenta.

Pogledajmo sledeći eksperiment. Pretpostavimo da je neki igrač za protivnike imao dva igrača sa istim rejtingom, pri čemu ostali protivnici imaju veći rejting. Koji je sada od ove dvojice onaj sa najmanjim rejtingom? Pošto to nije objašnjeno pravilnikom, logično je da računica ne zavisi od izbora nekog od te dvojice (na primer kao što je to slučaj sa Buholc koeficijentom), a to svakako nije prva zvanična opcija, već ona druga, gde se samo iz računa za prosečni rejting isključe najveći i najmanji. Da ovo nije toliko hipotetična situacija ilustrovaću vam na sledećem primeru.

Primer 1: Radoslav Vojtaček
Velemajstor Radoslav Vojtaček je u prva dva kola imao najslabije protivnike po rejtingu. U prvom kolu njegov protivnik je bio IM Roser Kevin (FRA, 2423) i tu partiju je remizirao, dok je u drugom kolu njegov protivnik bio IM Vedmediuc Serghei (MDA, 2422) i tu partiju je dobio. Pretpostavimo sada situaciju da je njegov protivnik iz drugog kola imao samo jedan rejting poen više, dakle 2423 umesto 2422. Koji protivnik je sada najslabije rejtingovani kad obojica imaju 2423? Ako za najslabijeg proglasimo ovog iz drugog kola, onda nestaje i pobeda protiv njega i to je identično konačnom plasmanu u kome Vojtaček osvaja srebrnu medalju uz kvaziperformans od 2826. Međutim ako za najslabijeg proglasimo ovog iz prvog kola, onda nestaje loš remi protiv njega, i rezultat je 83% (7.5/9) umesto 78% (7/9), što znači povećanje srednjeg rejtinga od 2606 za 273 (umesto 220), što daje kvaziperformans od 2879 i zlatnu medalju jer Potkin ima "samo" 2849.

Na ovom smešnom primeru vidimo da odabir najslabijeg od dvojice sa istim rejtingom odlučuje da li će neko osvojiti zlatnu ili srebrnu medalju. Možda su inicijatori postojećeg sistema mislili da onda nema naslabijeg pa se tu ništa ne briše, ko će ga znati? U svakom slučaju logično tumačenje pravilnika dovodi do sasvim drugačijeg konačnog stanja na tabeli. Pošto su svi iz vrha igrali svih 11 partija, to će konačni redosled biti onaj koji je u skladu sa kolonom "prosek" iz tablice u našoj prethodnoj reportaži. Najbitniji detalji su da bronzanu medalju osvaja Mojsejenko umesto Polgar, a plasman na Svetski kup ostvaruju: Parligras, Esen, Nilsen i Čeparinov (a nisu prošli: Rjazancev, Lupulesku, Mekšejn i Fridman). Za kraj dajemo još nekoliko smešnih primera za kvaziperformans.

Primer 2: Aleksandr Motiljev
Ivan Ivanišević bio je protivnik Aleksandra Motiljeva u pretposlednjem desetom kolu. Obojica su bili u kritičnoj grupi, a stanje na tabeli nije bila naklonjena Motiljevu (38 poena manji kvaziperformans od Ivana) pa je zapeo svim silama, ali nije uspeo da izbori više od remija. U poslednjem kolu Motiljev remizira sa Lupuleskuom bez igre na Ivaniševićevo zaprepašćenje, koji igra tešku partiju u kojoj je izborio remi sa Smirinom (koji ima 38 rejting poena više od Lupuleskua). Još veće zaprepašćenje usledilo je pošto je posle tih remija Motiljevu drastično skočio kvaziperformans, tako da je pretekao Ivaniševića u generalnom plasmanu. Kako je to moguće? Jednostavno, Lupulesku je sa 2626 bio najjači protivnik Motiljevu, pa se taj remi briše umesto pobede nad drugim najboljim koji je L'Ami sa 2623. Na primer da L'Ami nije nesretno izgubio u Holandskoj ligi od Bitalzadeha (2422) onda bi on bio najjači protivnik Motiljevu i Ivanišević bi bio ubedljivo ispred.

Primer 3: Peter Hajne Nilsen
Pretpostavimo da je nekim čudom velemajstor Nilsen u poslednjem kolu za protivnika imao igrača od 1200 rejtinga umesto Ivana Šarića od 2626 i da je postigao isti rezultat, a to je remi. U tom slučaju bi se brisao taj remi sa 1200, umesto do tada najlošijeg Petrisora od 2385. Međutim, pobeda protiv Petrisora značajnije diže napravljeni procenat nego li što 2385 obara srednji rejting, sasvim dovoljno da se Nilsen plasira sa kvaziperofmansom od 2717 (umesto postojećeg 2703) na Svetski kup.

Sapienti sat (Pametnom dosta)