Српски
Srpski
English
eXTReMe Tracker
ВЕЧИТИ ШАХ
Прва - Турнири - Претрага - Рејтинг - Репортаже - Једи једи - Линк
user:  
pass:
 
  Шта када су девојчице равноправне или боље од дечака?

Шта када су девојчице равноправне или боље од дечака?

22.02.2024 /   Ковачевић, Марјан (2121)

Светска шаховска федерација (ФИДЕ) од ове године у оквиру кадетских и јуниорских првенстава света уводи и званичне шампионати младих у решавању проблема. Прво такво такмичење биће Светски кадетски куп у решавању проблема у Батумију крајем јуна, а у октобру Светско јуниорско првенство решавача (до 14, 16 и 18 година) по истом формату, у Бразилу. Светски шампионати за узрасте до 8, 10 и 12 година, такође у стандардном и проблемском шаху, планирају се за октобар или новембар, највероватније у Италији.

Код нас се државна кадетска и јуниорска првенства у шаху и решавању одвијају по истом принципу од 2002, у категоријама до 10, 14 и 18 година. Овог месеца су први пут примењена на Фестивалу младих ШС Београда и донела су неке занимљиве резултате.

Иако дечаци и девојчице истог узраста решавају исте задатке, уобичајена је подела медаља у мушкој и женској категорији, којом се даје нека врста уступка „слабијем” полу. А, шта када су девојчице равноправне или боље од дечака, као што је било у Београду? Да ли треба да добију медаље у обе конкуренције?

У Београду је дванаестогодишња Вера Вујовић била не само убедљиво најбоља у шаху међу девојчицама до 14 година, него је надмашила и све дечаке истог узраста, у решавању проблема. Наша најмлађа шахисткиња са титулом мајстора ФИДЕ није међутим била потпуни изузетак. У категорији до 10 година, Дуња Милојевић је била најбоља шахисткиња, а у решавању је од дечака пустила испред себе само убедљивог победника, Алексу Барјактаревића. Такве резултате је у категорији до 18 година остварила и убедљива победница у шаху Ирина Вујатовић. Од ње је био незнатно бољи само Александар Кутањац, убедљиви победник у шаху, међу кадетима до 14 година.

Ови паралелни успеси у две различите дисциплине довољно говоре о потенцијалној користи проблемских такмичења за откривање талената у шаху. Следећи важан корак у поређењу, не само дечака и девојчица у једном региону, него талената из целе Србије, биће начињен ако се регионални савези међусобно договоре да се 2025. решавачка такмичења одржавају истог дана за сретењске празнике, у исто време. Тада ће сви моћи да решавају исте задатке и добићемо широку палету посебних талената, бар у области тактике, маште и аналитичности. То нису једини квалитети битни за шаховске борбе, али могу да открију оно што дотле нисмо знали о потенцијалима нашег подмлатка.

А, шта да се ради са медаљама? Неправедно делује да неко добије две медаље за исти резултат, а нелогично је и да оно што је некада била специјална категорија даје боље резултате од „главне”. У шаху је уведена пракса „отворене” или апсолутне конкуренције, те шахисткиње одлучују где да се пријаве. Чини се да би то било најправедније решење и за решавачка такмичења, већ опробано у неким земљама. Таква је пракса, на пример, у Румунији, где шахисткиње унапред одлучују између „отворене” и женске конкуренције у решавању проблема.

Иначе, наш најмлађи проблемски репрезентативац Илија Серафимовић је у улози судије београдских решавачких турнира поставио високе захтеве и нико није стигао близу максималног броја поена. Окушајте се и сами на задацима за групе до 10, 14 и 18 година. Време за решавање у све три категорије било је 90 минута, решења ћемо објавити накнадно.

Марјан Ковачевић